Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 
 
  STANDARD PLEMENE  
Poznámka:
Z oficiálního názvu plemene bylo na úrovni Mezinárodní kynologické federace (FCI) před časem vypuštěno přídavné jméno ruský. Stalo se tak na základě žádosti, která přišla do Bruselu z teritoria bývalého Sovětského svazu a FCI jí proto vyhověla. Název plemene je tak pro oficiální administrativu kynologů (především na výstavách, v dokumentech národních kynologických organizací a FCI) už jen černý teriér, neoficiálně se však název černý ruský teriér užívá dál, a to v celé Evropě i z mořem.

 
Uveden výborem Ruské kynologické federace dne 11.04.1997.
Potvrzeno Ministerstvem chovu plemenných a hospodářských zvířat Ruska dne 6.05.1997.


Černý ruský teriér - pes vyššího nebo vysokého vzrůstu, silný, sebevědomý, kvadratický nebo mírně delšího formátu, lehce se přizpůsobuje různým klimatickým podmínkám. Dobře se cvičí. Mnohaleté pokusy používání černých teriérů v hlídací službě potvrzuje jeho vysokou práceschopnost a spolehlivost. Výborný charakter i dobrá cvičitelnost ho dovoluje používat nejen k hlídací službě, ale i k jiným účelům. Ruský teriér disponuje masívní robustní kostrou, proporcionálně pevným (tvrdým) složením, silným osvalením. Typ vyšší nervové činnosti: vyrovnaný, pohyblivý, s obrannou reakcí v aktivní formě. Pohlavní výraz musí být dobře rozlišitelný. Standardní vzrůst u psů je 68 až 74 cm, u fen 66 až 72 cm. Spodní hranice pro psy je 66 cm, pro feny 64 cm. Toleruje se rozdíl 3 cm. Odchýlení od standardní hranice o více než 3 cm značně snižuje chovnou cenu psa. Tělo černého teriéra je pokryto hustou srstí. Dobře je vyvinut zkrášlující porost na hlavě a končetinách. Nutné je trimování v předepsané formě. Černý ruský teriér byl vyšlechtěn v chovatelské stanici Rudá hvězda cestou křížení těchto ras : velký knírač, rotvajler, erdelteriér a novofundlandský pes.
HLAVA
je proporcionálně souměrná k celkové tělesné konstrukci, dlouhá stejně jako 40% výšky psa v kohoutku nebo poněkud větší, úměrně široká v lebeční části, s okrouhlými, ne příliš vystouplými lícními kostmi. Nadočnicové oblouky jsou dostatečně výrazné, čelo ploché, přechod od těla k tlamě zřetelný, ale ne příliš ostrý, prudký. Linie čela a tlamy je souběžná, tlama je masivní, lehce se zužující ke kořenu nosu. Délka tlamy je o něco kratší, než je polovina délky hlavy. Vous a brada dávají tlamě tupý až pravoúhlý tvar. Pysky široké, masité, černé, těsně přiléhající. Kořen nosu velký, černý. Tmavý pigment.
UŠI
jsou vysoko postavené, visící na chrupavce, nevelké, trojúhelníkového tvaru, předními okraji přiléhající k lícím (k lícním kostem). Svěšená část ucha je bez záhybů.
OČI
jsou nevelké, oválného tvaru, přímo a široce postavené, temné. Oční víčka suchá, tmavá, těsně přiléhající. ZUBY
Velké, bílé, těsně přiléhající jeden k druhému. Plnochrupost - 42 zubů. Řezáky jsou seřazeny v jedné řadě (linii). Skus nůžkový.
KRK
Masivní, střední délky, přibližně se rovnající délce hlavy. Šíje suchá, svalnatá, postavená v úhlu 40° až 50° k linii zad.
STAVBA TĚLA
Hrudník hluboký, široký a dlouhý, v průřezu oválného tvaru s několika vystouplými žebry. Přední část hrudi trochu vystupuje v poměru k ramennímu-lopatkovému kloubu. Spodní linie hrudi se nachází v jedné rovině s lokty, nebo trochu níže. Hloubka hrudi zaujímá 46% až 47% výšky psa v kohoutku. Kohoutek je vysoký, dlouhý, dobře vyvinutý, radikálně vystupující. Výška v kohoutku je pronikavě o 1 až 2 cm větší, než oblast kosti křížové. Záda jsou pevná, široká, svalnatá. Bedra jsou krátká (délkou asi polovina délky zad), široká, svalnatá, lehce vystouplá. Zadek široký, svalnatý, přiměřeně dlouhý, mírně spadající k vysoko postavenému ocasu.
OCAS
Vysoko posazený, tlustý, krátce kupírovaný (nechává se 3 až 5 článků).
PŘEDNÍ KONČETINY
Při pohledu zepředu - přímé a paralelní. Lopatky jsou dlouhé, postavené pod úhlem 45°. Úhel ramenního-lopatkového kloubu je kolem 100°. Ramena osvalená. Plece přímé, tlusté, střední délky, paralelně postavené. Lokty směřují dozadu. Tlapy krátké, masivní, postavené téměř svisle. Délka přední nohy k lokti představuje 53% až 54% výšky psa v kohoutku.
ZADNÍ KONČETINY
Při pohledu zezadu přímé a paralelní, postavené o něco šířeji než přední. Bedra široká, s dobře vyvinutými svaly, bederní kosti dlouhé, skloněné pod úhlem 100°. Holeně dlouhé, šikmo postavené, přiměřené délky. Úhly kolenních a kyčelních kloubů jsou dobře výrazné. Tlapy velké, pevně sepnuté, okrouhlého tvaru. Drápy tmavé. Paspárky musí být odstraněny.
SRST
Pevná, hustá. Položená srst, dlouhá 4 až 10 cm, pokrývá celé tělo psa. Dobře vyvinutý zkrášlující porost, který se tvoří na hlavě-obočí, vousy a brada. Také přední a zadní končetiny jsou dobře chráněny dlouhou a pevnou srstí. Podsada hustá, měkká, dobře vyvinutá. Důležité je trimování dle standardní formy. BARVA
Černá, černá s šedivou (prokvetlá).
POHYB
Charakteristickým pohybem je klus a cval. Při klusu se musí končetiny pohybovat v přímé linii. Klouby předních a zadních končetin se volně narovnávají. Při pohybu potřebuje hodně prostoru, což je způsobeno silným nárazem předních a zadních končetin.
VADY A NEDOSTATKY
Odchylky od standardu, pes přerostlý nebo nedorostlý, dlouhého formátu. Skleslost (netečnost, ochablost), agresivita. Krátká, silná, lehká, neproporcionální kostra-stavba hlavy. Vystupující čelo a lícní kosti. Krátká, zvednutá, snížená, zúžená, silně zaostřená tlama, vlhké pysky, mělký kořen nosu. Uši silně zvrásněné, silně odstávající od hlavy. Oči kulaté, světlé, šikmo nebo blízko posazené. Řídké, silně zničené zuby, krátká, vysoko položená šíje, volná kůže na krku. Úzký, mělký hrudník. Měkká, úzká, vystouplá záda. Dlouhá, hrbatá, úzká oblast křížové kosti. Háčkovitý ocas. Přímá, ostrá ramena. Úzká vzdálenost končetin, krátká bedra (stehna a holeně), dysplazie kyčelních kloubů. Tlapy slabé, ploché, silně roztažené. Světlé drápy, paspárky. Nesmí mít více šedin než 1/3. Chlupy příliš rovné a slehlé. Spoutané a těžké pohyby. Bedra vyšší než záda. Při pohybu se kůže nesmí "přelévat". Pohyby končetin mimo linii. Mimochod.
VYŘAZUJÍCÍ VADY
Neproporcionální stavba těla. Odchylka od standardu, pes bázlivý, cholerický, neovladatelný. Kryptorchid jednostranný nebo oboustranný. Nečerný čenich. Jiný skus než nůžkový, chybějící zuby. Rozhozené řezáky. Nekupírovaný ocas. Měkká, krátká, jemná až hedvábná srst. Kudrnatá srst. Nedostatečné osrstění na obočí a nohách. Bílé nebo jinak barevné skvrny, nerovnoměrná prokvetlost. Nestandardní barva. 

 
TOPlist